Nová verze blogu a odchod od Wordpressu
Tento blog jsem rozjel před 13 lety v roce 2012. V té době jsem ukončil kariéru programátora a pustil jsem se na volnou nohu. Psal jsem tady dost aktivně seriál Ze života na volné noze a sdílel své začátky s online podnikáním a fotografováním. Postupem času tady bylo méně příspěvku o podnikání a více mě živilo focení. Jenže v roce 2020 přišel Covid, já nemohl focením vydělávat a to mě přivedlo zpátky k programování. S focením jsem postupem času seknul a od té doby dělám jako vývojář na různých projektech.
Poslední roky jsem blog hodně zanedbával a psal jsem zde už jen roční shrnutí. Poslední jsem napsal v roce 2022 a pak jsem skončil i s tím. V poslední době mě ale lákalo čím dál tím více zase začít psát. Ale blog byl už ve špatném stavu. Neaktualizovaný Wordpress, který byl strašně pomalý a nepraktický. Moc se mi v něm nechtělo hrabat. A řešit, jak sdílet třeba galerie fotek, nebo krátké příspěvky aniž by to byla otrava.
Občas jsem chtěl sdílet pár fotek a mít to na jednom místě, na které pak můžu odkazovat ze sociálních sítí. A taky jsem chtěl začít pravidelně psát nějaké postřehy a myšlenky. Dlouho jsem nepsal a přijde mi to škoda, protože mi přijde, že tím psaním jsem si vždycky procvičoval formování myšlenek.
Po průzkumu možností jsem se uchýlil ke statickému webu, který je generován pomocí generátoru statických stránek Eleventy. Funguje celkem jednoduše - jednotlivé články píšu v obyčejných textových dokumentech (v markdown formátu). K tomu můžu do složek přiložit obrázky. Eleventy pak tyto dokumenty vezme, díky přiloženým šablonám z nich vytvoří funkční blog. Včetně všech odkazů, paginace, stránek pro jednotlivé štítky a taky optimalizovaných fotek.
To přináší několik zásadních výhod:
- Obsah je psaný v běžně používaném formátu, který je čitelný i ve zdrojové podobě.
- Vytvoření webu proběhne ve chvíli, kdy se pustí generování webu. Výsledkem jsou hotové HTML soubory, které rovnou prohlížeč zobrazí. Oproti tomu v případě např. Wordpressu se stránka generovala pokaždé, když jste zadali adresu článku.
- Výsledný web je statický, proto jsou i minimální požadavky na jeho hosting, lze ho provozovat zcela zdarma bez omezení.
- Statický web je zcela bezpečný, nehrozí žádné napadení ani bezpečnostní rizika
- Nevyžaduje žádnou údržbu. Není potřeba aktualizovat pluginy, řešit databázi ani nic dalšího. Pokud nebudu do webu zasahovat, není potřeba nic dělat a vytvořené soubory už zůstanou a budou “navždy” funkční.
Samozřejmě to má ale i nějaké nevýhody:
- K psaní obsahu není žádná hezká administrace
- Výsledný web je statický, nehodí se pro obsah který se má často měnit.
- Možnost psát komentáře ke článkům je náročnější na realizaci - musí se řešit nějakou další službou (vlastní řešení, nebo řešení typu Disqus)
Původně jsem plánoval, že celý starý blog zahodím, včetně všech článků. Přece jen jsem je psal hodně dávno a spoustu těch článků jsou z mého současného pohledu dost naivní a trapné. Ale pak jsem si začal články zpětně pročítat a co více - pročítal jsem i ty komentáře které mi tam spousta lidí psala. A mě přišlo škoda to vše zahodit.
Proto jsem téměř všechny příspěvky z původního blogu přenesl do nového a rovnou jsem s nimi přenesl i komentáře. Přemýšlel jsem jak pojmout komentáře na novém webu a zatím to asi nechám tak, že pokud máte k článku něco co říct, můžete mi komentář zaslat emailem. Zajímavé komentáře tady ručně přidám a pokud půjde o dotazy, tak rovnou i doplním odpověď. Časem si třeba vyhraju s nějakým vlastním systémem pro komentáře, ale na to teď moc času není.
V blízké době chci sepsat článek o tom, jak jsem blog v Eleventy postavil a jak jsem migroval obsah z Wordpressu.
Pro čtenáře ale změna znamená hlavně to, že je teď blog mnohem rychlejší a snad i příjemnější na čtení. Spolu s předělávkou blogu jsem připravil nový vzhled, u kterého jsem se snažil dosáhnout co nejčistějšího vzhledu se zaměřením na dobrou čitelnost obsahu. Snad se mi to podařilo :)
A na závěr menší srovnání:
Lighhouse pro starý Wordpress blog
Lighhouse pro nový blog
Pohled na přenos dat na starém webu
A na novém
Ve výsledku se třeba takový článek redukoval z 91 requestů a 5,2MB na 13 requestů a 261kB. Načítání je teď bleskové a prohlížení webu je tak mnohem příjemnější :)
Rád si poslechnu váš názor! Pokud chcete přidat komentář k tomuto článku, pošlete mi ho na můj email . Komentáře, které obohatí článek o zajímavé informace nebo podnětné otázky, budou ručně přidány s odkazem na váš web.