Konečně vám můžu představit projekt, na kterém jsem tak usilovně pracoval v posledním měsíci. Šlo o ebook o fotografování portrétů s názvem Jak na focení portrétů. Původně jsem se chtěl zaměřit jen na to pořádání fotografických kurzů, jenže mi pak došlo, že v tomto období to stejně nebude úplně ideální a že bych chtěl raději počkat na jaro. Kamarádka Anička mě ale přivedla k myšlence napsání knihy. A o čem jiném bych tak mohl psát, než o tom, co mě baví nejvíce – focení portrétů 🙂
Zkusil jsem to celé promyslet a najednou to dávalo smysl. Nejdříve sepsat všechny své znalosti a poznatky ohledně focení portrétů do nějaké stravitelné a zajímavé podoby. A na to potom navázat pořádáním kurzů. Tím sepsáním do podoby knížky jsem musel lépe formulovat své poznatky a převést je na slova. Což mi dále pomůže při vymýšlení kurzů.
Nikdy jsem ale nemyslel, že psaní knihy (i když jen v elektronické podobě) bude takhle náročné. Za poslední rok jsem sice napsal tolik článků, že by to dalo hned na několik knih. Ale dát dohromady nějakou knihu a uvést ji do finální podoby, kterou začnete nabízet a prodávat, to je už pořádný masakr.
Když dělám nějaký webový projekt, tak tam je to docela v pohodě. Otestuju jestli vše funguje a zaměřím se na ty kritické části projektu. Třeba u takového eshopu je to celý nákupní proces. Jak je otestováno to hlavní, tak můžu projekt spustit a zbytek doladit časem. U knihy je to ale dost závazné…někdo si ji stáhne a to že později objevím chybu, to už bude pozdě.
Teprve až na konci, těsně před zveřejněním knihy, mě napadlo, že bych mohl na knize dále průběžně pracovat, rozšiřovat ji a dále vylepšovat. Ne že by teď byla špatná, ale vždycky je co vylepšovat. Proto jsem se rozhodl, že s tím jak budu knihu dále zlepšovat, budu aktualizované verze zdarma zasílat i lidem, co si ji koupili dříve.
Knihu jsem začal psát 12.2. a první tři dny jsem si dokonce psal počet napsaných znaků. Z počátku to bylo super a za den jsem napsal takových 10000 znaků. Pak přišla ale krize a začal jsem již napsané části překopávat, zjednodušovat a začal jsem dále přemýšlet o konceptu, kterého se budu držet. Už z počátku mi bylo jasné, že nehodlám sepsat sáhodlouhou knihu, mým cílem bylo sepsání spíše takového průvodce, který člověk přečte jedním dechem a nebude ho zbytečně nudit a zatěžovat detaily, které nejsou úplně podstatné. Riskl jsem tedy tu možnost, že lidi odradí délka knihy.
Hodně vtipné je, že knihu jsem dokončil a zveřejnil 12.3., tedy přesně měsíc po tom, co jsem na knize začal pracovat. Aniž bych to plánoval, podařilo se mi dokončit knihu přesně za měsíc. Byl to měsíc, kdy jsem mnoho nocí ani pořádně nespal, spotřeboval jsem přes půl kila kávy, hromadu čokolády a do toho jsem úplně vynechal cvičení. Zanedbával jsem taky Fototipy a všechno ostatní.
Původně jsem chtěl knihu dokončit a publikovat nejpozději koncem měsíce. Ale to se vůbec nepodařilo. Když už jsem myslel, že se blížím ke konci, objevil se další zádrhel. Při každém čtení knihy jsem střídavě propadal radosti z dobře odvedené práce a depkám z toho, že to je hrůza. Neustále jsem vylepšoval text a tyhle práce bych asi mohl dělat dokola, protože vždy se najde něco, co jde napsat lépe.
Ke konci už jsem dost propadal zoufalství. Skoro jsem nespal a začal se hromadit stres. Zpětně ani nevím, proč jsem z toho dělal takovou vědu, ale nějak jsem to psychicky moc nedával a dost mě to brzdilo. Vlastně ještě teď se z toho dostávám, pořád mám ještě problémy se spánkem.
Hodně mi ale pomohla podpora přátel. Především kamarád Honza mě hodně podporoval a to jak psychicky, tak i co se týká zásob mandlí a čokolády 😀
Knihu jsem tvořil v LibreOffice pro Mac OS X, ale zpětně jsem toho rozhodnutí litoval. U kratších dokumentů to nebyl problém, ale u delšího textu s vloženýma fotkama byla práce v LibreOffice za trest. Vše je hodně pomalé a občas se mi celý dokument rozhodil (některé stránky prázdné, obrázky rozhozené napříč textem) a pomohlo vždy až restartování aplikace.
Finanční stránka projektu
Knihu jsem tvořil samozřejmě i z ekonomických důvodů. Potřebuji další zdroj příjmů a vzhledem k tomu, kolik lidí vyhledává na Fototipech informace o focení portrétů, věděl jsem, že dokážu dost efektivně knihu propagovat cílovému publiku.
Horší to bylo se zvolením ceny knihy. Rozhodl jsem se jít trochu cestou Johna Vanhary, který tenkrát knihu nabízel za 3 různé ceny. Proto jsem se rozhodl nabízet knihu za 149, 199 a 249Kč. Zatím mám čtyři prodeje a kupodivu zatím za nejnižší cenu jen jeden prodej 🙂
Dále jsem nabídl možnost stát se sponzorem knihy. Což znamená umístění odkazu na prodejní stránce knihy. Stačí poslat alespoň 300Kč a já zařadím odkaz na web sponzora do seznamu sponzorů.
Už od začátků jsem nepočítal s nějakými obrovskými prodeji. Po zkušenostech s provozováním eshopu s Tričkama pro fotografy jsem už opatrnější co se týká odhadů. Protože je kniha už hotová, zbývá jen vymýšlet vhodné způsoby, jak ji propagovat. Jsem zvědav, jak se to bude vyvíjet. Úspěch pro mě bude, když se dostanu na průměrně cca 2-3 prodeje knihy denně. To by mi dost ulehčilo situaci.
Další postřehy
Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že dříve nebo později začnou lidé knihu šířit warezem zdarma. To je něco, čemu nelze vůbec zabránit. Různé DRM ochrany a podobně jsou k ničemu a zbytečně obtěžují platící zákazníky a jsou to starosti navíc.
Proto jsem se rozhodl jít jinou cestou. Psal jsem knihu takovým způsobem, aby mi přinášela užitek i v případech, kdy si ji lidé stáhnou zdarma. Hlavní požadavek pro mě byl ten, aby nic z toho neobtěžovalo platící zákazníky.
Nakonec jsem to vymyslel tak, že jsem vhodně prolinkoval knihu odkazy na Fototipy. Taky jsem přidal několik affil odkazů u odkazů na služby/výrobky, které doporučuji. Ale jen takovým způsobem, aby to nebylo nijak na škodu, ale naopak to doplňovalo text knihy. Třeba u popisu fotky je přidán odkaz, na kterém se čtenář může dočíst více informací formou fotoreportu z daného focení.
A na závěr jsem uvedl možnost zúčastnit se mých kurzů, koupit si tričko s fotografickým motivem, nebo si v případě, že lidé za knihu neplatili, zpětně knihu koupit. Vím, naivní…ale nemohl jsem si to odpustit 🙂
Taky jsem se setkal s problémem, jak knihu prodávat. Tedy hned mě napadlo prodávat pomocí PayPalu a převodem na účet. Jenže mám účet u mBank a vzhledem k tomu, že jsou neschopní, neumí zasílat mailem informace o příchozích platbách. Tedy jejich email push služba je totálně k ničemu, protože obsahuje jen ořezané a neúplné informace. Proto budu muset přejít jinam…zatím to vypadá na FIO. Abych mohl to zasílání knihy automatizovat skriptem. Zatím je jediná možnost – udělat skript, který se přihláís do mBanky, přepne se do přehledu transakcí a ty potom zpracuje. Jenže to by znamenalo, že bych musel do skriptu uložit i přihlašovací informace. Což je dost nebezpečné a odmítám to podstoupit.
U Paypalu jsem myslel, že to bude bez problémů. Celou dobu jsem žil v domnění, že se dá nastavit jednoduše zpráva, která přijde kupujícímu. Ale to byl hrozný omyl. Proto jsem celý den strávil studováním toho, jak to funguje. Přepnul jsem se do programovacího módu a udělal skript, který převezme informace o transakci, validuje ji u Paypalu a poté odešle mail zákazníkovi. Celkem jsem strávil asi 10h v kuse tím, že jsem zjišťoval jak to funguje. Když už jsem napsal fungující verzi otestovanou u Paypal sandboxu, tak po uskutečnění prvního testovacího nákupu jsem zjistil, že to na produkčním prostředí vůbec nefunguje 😀 Ještě že mi kamarád Honza pomohl s testováním a knihu si koupil 10x. Na desátý pokus už vše prošlo. Dokonce jsem si pohrál s tím, že jsem si napsal jednoduchý download skript, který validuje email stahujícího a loguje ho. Můžu tak snadno vysledovat, jestli náhodou z nějakého emailu není nějak podezřele moc stažení.
Prodej přes Paypal už mám tedy téměř plně automatizovaný. Tedy jen ručně už zbývá vystavit fakturu a dát ji do daňové evidence. Pak ještě budu muset vyřešit, jak nakládat s poplatky Paypalu v DE. Asi je do evidence zahrnu hromadně za celý měsíc dohromady.
Hned co dořeším akutní jiné problémy, přejdu k jiné bance, která dokáže zasílat maily o transakcích. A zautomatizuji tím i platby převodem na účet. Pak už půjde o téměř úplně pasivní příjem 🙂
O tom, jak je to s prodeji knihy budu následně informovat v pravidelných týdenních reportech.
Co si o knize myslíte? Jaké odhadujete průměrně měsíční prodeje? Případně pokud chcete knihu podpořit a zařadit se mezi její sponzory, navštivte web o knize, kde najdete více informací.
15 Comments
Davide smekám, že pracuješ na takovém projektu jsem netušil. Kniha vypadá moc dobře. Až si někdy pořídím nějakou čtečku, tak si ji taky rád přečtu.
Děkuji Kamile 🙂 Jinak netřeba čekat na čtečku, jedná se o PDF a díky doprovodným fotkám je lepší ji pročítat na počítači, nebo tabletu 🙂
[…] Už jsem trapně protahoval dokončení mého posledního projektu. Toto úterý jsem ho konečně zveřejnil. Ale totálně jsem vyhořel a absolutně jsem neměl sílu nic dalšího dělat Takže jsem o mém projektu – mém prvním ebooku o focení portrétů stihl napsat teprve dnes. Info o knize najdete v tomto článku. […]
Gratuluju k vydání knihy, doufám, že se pár kousků prodá, měsíc času si zaslouží ocenění. Vaňharův systém zabírá i na mne, jdu se pustit do čtení 🙂
Díky moc Martine za štědrý příspěvek, udělalo mi to radost 🙂 Budu rád, když mi pak napíšeš, jak se ti kniha líbila 🙂
Já jsem na PayPal dočasně rezignoval a pokud bych něco podobného dělal, asi bych použil e-junkie.com – nevýhodou je ovšem angličtina a placení kartou, stejně jako u Paypalu. Na druhou stranu není třeba nic složitě vyrábět a řešit zabezpečení. O důvod víc dělat projekty v angličtině 😀
Tak ono to zase tak složité nebylo…kdybych nebyl tak nevyspaný, tak bych to do těch cca 6h zvládl…a to ani pořádně neovládám php 😀 A ten skript co jsem vytvořil určitě ještě v budoucnu využiju na další projekty, takže to nebyla úplně zbytečná práce 🙂
Davide, tak to dej na warez sám! Mě to přišlo jako geniální nápad – viz http://404m.com/2012/09/18/michal-kubicek-50-zpusobu-jak-na-zpetny-odkaz-ke-stahnuti-zdarma-na-uloz-to/
Prostě uděláš hodně ořezanou verzi eknihy (obsah, jedna ukázková kapitola a na konci velkou poznámku, pokud si to chcete dočíst, tak tady najdete plnou verzi…)
Díky za tip! Když jsem knihu začal tvořit, na ten počin Michala jsem si taky vzpomněl. Ale nějak jsem na to zapomněl 🙂
Já umím s LibreOffice hodně věcí, takže nabízím pomoc. Obrázky bylo lepší vkládat jako odkazy a proces optimalizovat, mám s tím zkušenosti.
Dělá to na mě výborný dojem, gratuluji.
Děkuji, jsem moc rád že se kniha líbí 🙂 Je pravda, že vložit obrázky jako odkazy mě nenapadlo, budu to muset vyzkoušet. Pokud by se tím vyřešily problémy s tím zasekávaním a neustálým čekáním, byl bych maximálně spokojený 🙂
Tož taky jsem zakoupil i když vím, že v blízké době si ji jenom tak nepřečtu. Ale nechám si ji na později.
Jenom docela zajímavý bylo se rozhodnout se ohledně částky. Původně jsem chtěl jít nejšetrnější cestou, přece jenom stejně jako autor nemám moc na rozhazování, ale nakonec zvítězil stud a přidal jsem o 50 korun navíc. Přece jenom se dostaneš k mému emailu s kterým se tu hlásím i pro komentování. :))
Mockrát děkuji za zakoupení a přispění vyšší částky! 🙂
Gratuluju k vydání knihy!!
Děkuji 🙂