Kvůli silným a dlouho trvajícím problémům se zády jsem se začal více zajímat o to, jak trávit čas u počítače tak, abych si záda dále neničil. Proto jsem před několika měsíci začal experimentovat s prací ve stoje. Jaké jsou výsledky?
Žádná poloha při práci u počítače není zdravá a vhodná.
Největší problém je v tom, že u počítače setrváváte v jedné pozici moc dlouho a navíc s minimem pohybu. Práce ve stoje se to snaží řešit, protože v takovém případě jste nuceni se alespoň trochu hýbat a zapojovat více svalů. Jenže to zase není vhodné pro delší práci a hodí se to spíše na řešení kratších úloh (např. vyřízení pošty). Při dlouhodobější práci se pak ztrácí koncentrace a kvůli únavě klesá produktivita.
Z mých zkušenosti je nejlepší často střídat polohy a pravidelně se protahovat. Práci ve stoje už nepraktikuji, protože kromě výše zmíněných nevýhod je to navíc bez stolu s možností měnit výšku velmi nepraktické. Místo toho jsem přišel na jinou (lepší) možnost. Posledních několik týdnů trávím desítky minut v hlubokém dřepu. Z počátku jsem v něm nevydržel ani minutu a bylo to hodně nepříjemné. Teď v něm vydržím mnohem déle a co více, všímám si těch pozitivních účinku. Při hlubokém dřepu se nádherně protáhne spodní část zad a uleví se kolenům, se kterými jsem měl taky problémy.
Opět je ale potřeba brát v úvahu, že by se poloha při práci měla měnit. Proto střídám klasický sed s dřepem na židli a do toho občas vstanu a celý se ještě protáhnu. Úplně nejlepší by bylo do toho začlenit i práci ve stoje, ale to by bylo možné jedině s výškově nastavitelným stolem.
Informace o hlubokém dřepu se mi hledaly velmi špatně, protože většina materiálu se týkala zdravotních účinků při dřepění na záchodu. Nedávno jsem ale našel skvělý česky psaný článek, kde jsou výhody dřepování krásně vysvětleny. Určitě si jej přečtěte pro více informací a když už tam budete, přečtěte si vše co na blogu najdete, stojí to za to 😉 Článek najdete na blogu petrruzicka.com.
Horší je to v případě, když pracujete někde mezi lidmi v kanceláři, pracovat na židli v dřepu nebude působit nejlépe. V takovém případě alespoň odpočívejte v dřepu kdykoliv to jen bude možné. Pravidelnlě se při práci protahujte a hýbejte se, ať nejste dlouho strnulí v jedné poloze. A určitě neuděláte chybu, když začnete posilovat střed těla. Statická poloha a pasivita ničí tělo. Aktivní přístup pomáhá. V případě problémů si zkuste najít sami optimální řešení, které se pro vaši situaci bude hodit nejvíce.
10 Comments
[…] Největší problém je v tom, že u počítače setrváváte v jedné pozici moc dlouho a navíc s minimem pohybu. Práce ve stoje se to snaží řešit, protože v takovém případě jste nuceni se alespoň trochu hýbat a zapojovat více svalů. Jenže to zase není vhodné pro delší práci a hodí se to Zobrazit více […]
Jak vypadá tvé pracovní místo? PC nebo
NB s anebo bez ext. klávesnice?
Vypadá takhle: http://www.fototipy.cz/wp-content/uploads/2014/07/2014-07-13-18.26.06-800×600.jpg
Tak to tě bolí záda od krku až po kříž, a aji ruce v zápěstích. Chce to minimálně externí monitor, do výše očí.
Co takhle zkusit klekačku? http://www.zbozi.cz/?q=kleka%C4%8Dka
Tu jsem kdysi zkoušel a přišla mi úplně k ničemu 🙂
Ahoj, jak jsem ten autor článku o dřepech. U počítače trávím (a v minulosti ještě mnohem víc) hodně času. Postupně jsem přešel to, že se prostě hodně mrskám – chvilku sedím, chvilku dřep, chvilku klečím, chvilku jsem zkroucený doleva a pak zas doprava. Snažím se vyhybat jedné pozici, tomu strnutí. Je to ale fuška, zafixovaný pohled a soustředění to se nerado ruší.
Ahoj Petře, děkuji za reakci, souhlasím že při soustředěné práci je těžké vyhnout se té strnulé pozici, taky s tím zápasím 🙂 A ty zkroucené polohy taky provozuji, ale raději jsem to do článku nepsal….aby se pak lidi neozývali že to je špatně a že musím sedět rovně 😀
…čím dříve si lidstvo uvědomí, že neexistuje dobrá ani špatná pozice, tím lépe. Záleží jenom na kontextu.
[…] již delší dobu. Nedávno jsem dokonce narazil na jeden článek, ve kterém se píše, že neexistuje zdravá poloha pro práci na počítači. Co s tím? I na to měl naštěstí odpověď. Nejlepší varianta zahrnuje střídání poloh. […]