Spustil jsem dnes novou verzi Fototipů. Původní Fototipy běžely na Drupalu ve verzi 6. Když portál vznikal, chtěl jsem vytvořit databázi míst k focení. Časem se ukázalo, že má původní představa je nerealizovatelná, viz tento článek. Nicméně když Fototipy vznikaly, byla volba Drupalu asi nejlepší možnost. V té době jsem se v tom vůbec neorientoval a proto jsem pro realizaci portálu oslovil Honzu Polzera, který má s Drupalem a celkově vývojem webů hodně zkušeností. Důraz byl kladen právě na mapovací funkce, aby mohli uživatelé posílat tipy na místa k focení.
Jenže časem jsem se začal více a více zaměřovat na normální články a v tu chvíli mi začínal být Drupal na obtíž. Je to sice skvělý systém, který lze ohnout podle vlastních požadavků. Ale je to až moc velký a komplikovaný systém, který je dost pomalý a ne úplně uživatelsky přívětivý. Pro publikování článku mi začal být Drupal na obtíž, když jsem to srovnal s weby co mi běží na WordPressu. Navíc mi přijde údržba a aktualizace WordPressu mnohem snadnější, a taky těch pluginů šablon je k dispozici mnohem více. Proto jsem se rozhodl Fototipy převést na WordPress.
Nejdříve jsem hledal vhodnou šablonu. Původně jsem chtěl koupit nějakou prémiovou šablonu z ThemeForestu, ale nakonec jsem narazil na free šablonu Hueman, která mě nadchla. Přesně něco podobného jsem hledal. Šablona je responzivní, sloupec s obsahem je dostatečně široký a celkově je krásně minimalistická bez rušivých prvků. Když jsem si byl jistý šablonou, přišla na řadu migrace dat.
Uživatelské účty (cca 500 uživatelů) jsem vyexportoval z databáze a do WordPressu naimportoval pomocí pluginu Import from CSV. Oba redakční systémy pracují s hesly stejně, díky tomu si uživatelé po migraci nemusí měnit hesla. Horší to bylo s importním pluginem, který hashe z CSV souboru znovu zahashoval. Proto jsem v rychlosti v LibreOfficu CSV soubor editoval a jednoduše jsem z řádků udělal updatovací dotazy pro SQL, kde jsem hesla v databázi napevno nastavil.
Nejhorší byly ale články, které jsem migroval ručně. Hodně jsem ale vybíral co přenesu a co ne. Řídil jsem se pohledem na návštěvnost jednotlivých článků a články s mizernou návštěvností jsem nechal být. Zdlouhavé bylo nové formátování textu a vkládání obrázků. Snadná, ale nudná a monotónní práce.
Připravoval jsem si redirect řetězce do .htaccess souboru, abych mohl přesměrovat ze starých url na nové a neztratil tak návštěvnost ze starých odkazů. Tahle činnost se ukázala jako zbytečná, protože wordpress díky stejnému názvu stránek spolehlivě přesměruje z původní adresy na novou (poslední část url je stejná, liši se část mezi doménou a názvem článku).
Otázka je, jak se tahle změna projeví. Odstranil jsem více než polovinu obsahu a úplně změnil koncept celého webu. Jsem hodně zvědavý co to udělá v dohledné době s návštěvností a jak se změní výdělky z AdSense. Při migraci článků mi došlo, jak málo kvalitního obsahu na webu je. Což je problém, ale naštěstí mě napadlo hned několik nových článků, které budu chtít v dohledné době zpracovat.
Který redakční systém používáte vy?
10 Comments
Zajímavá změna, u níž mě důvod opravdu zajímal, jelikož o Drupalu taktéž uvažuji (viz naše emailová komunikace). Již jsem se o tom dokonce bavil s Honzou Polzarem, ale odložili jsme to až na příchod D8. Bohužel mi trochu vadí neustálé odkládání Drupalu 8 a tak vážně začínám přemýšlet, že nové weby nakonec budu stále tvořit ve WP. Důvod je stejný jako si zmiňoval – přívětivost a rychlost administrace a také množství pluginů, zejména marketingových vychytávek, které u Drupalu neumím najít 😀
Nasadil jsi mi pořádného brouka do hlavy 🙂
Přesně tak, přijde mi že pro Drupal těch možností moc není. Pro WordPress je na každou blbost tisíc různě kvalitních pluginů, šablon je taky dostatek a celkově mi to přijde takové modernější a z uživatelského pohledu příjemnější.
U větších projektů bych ale ten Drupal hodně zvažoval. Ty možnosti přizpůsobení tam jsou fakt hodně velké. A hodně se mi líbila možnost si tam jednoduše pomocí views naklikat jakékoliv výpisy informací.
No, jsem zvědav jak se můj odvážný krok projeví v praxi. Snad nebudu časem litovat 🙂
[…] Jenže časem jsem se začal více a více zaměřovat Zobrazit více […]
Proč sis nevytvořil pro články export do xml/csv a to pak nehodil vše do wordpressu? O nic bys nepřišel.
Každopádně máš pravdu, že je Drupal trošku neohrabaný a déle trvá než tam je něco vidět, ale jeho možnosti jsou úplně jinde než u WP…
Jo, to by bylo asi ryhclejší, ale stejně bych musel ručně všechny články projít a naformátovat dle nové šablony (širší prostor pro text, jiné rozměry fotek).
Možnosti Drupalu jsou určitě větší, ale pro magazín mi přijde WordPress o 100% lepší. Uvidíme jak to budu vidět za delší dobu 🙂
Gratulace k výběru šablony, viděl bych to úplně stejně! 😀
Děkuji 🙂
Ahoj Davide,
gratuluji k přechodu na WordPress, který se povedl a do budoucna ti určitě přinese i víc možností na případnou modifikaci.
Jinak jsem si Fototipy prošel a zaujali mě zejména tvoje recenze fototechniky, tak jsem na některé z nich přidal odkaz z mého projektu MegaZona.cz viz. např. Recenze Fujifilm X100S a postupně přidám i další…
Děkuji 🙂 Koukl jsem na tvůj projekt a máš ho fakt hezky zpracovaný. Musím přiznat, že jsem na podobném projektu taky chvíli pracoval (katalog fototechniky), ale protože se mi zatím nepodařilo vymyslet uspokojivé řešení a neměl jsem dost času, odložil jsem to. Držím palce, ať se web uchytí 🙂
Já používám na weby CMS Joomla. Možná spíš z historických důvodů. Před lety jsem se rozhodoval mezi Joomla, WordPress a Drupal. Rozhodoval jsem se hodně dlouho, hleda pro a proti, zkušenosti a recenze. Žádných “měřitelných” hodnot jsem se samozřejmě nedobral, protože každému vyhovuje něco jiného. Zvolil jsem tedy, podle mě, zlatou střední cestu co do komplexnosti – Drupal byl moc velký kanón, WordPress zase až moc “light”.
Ale ono je to asi jedno, co si kdo vybere 🙂